top of page
  • Rabia Meryem YILMAZ

Beyaz Fare Şans Getirir Mi?

Yazar: Rabia Meryem YILMAZ (9 Yaşında)

Editör: Mustafa Asım ACAR (11 Yaşında)

Şef Editör: Yağmur KARACANHindistanlı insanlar bana ilginç geliyor. Kıyafetleri, inanışları, şenlikleri, yemekleri o kadar farklı ki. Onların nasıl yaşadığını merak ettiğim için Hindistan kültürü ile ilgili araştırma yaptım. Merak etmeyin, size de anlatacağım.


Hindistan’daki insanların kıyafetleri rengârenk ve üzerinde çeşit çeşit desen var. Kadınların kıyafetleri ise çok süslü. Hindistanlı kadınların yaygın olarak giydikleri bir kıyafet var, ismi “sari”. Çoğu gelin, düğünlerde kırmızı ve sarı renkte sarileri tercih ediyor. Sebebi de Hindistan halkının genelinin Galatasaray’ı tutması falan değil, orada kırmızının umudu ve yeni başlangıçları, sarının da mutluluğu ve bilgiyi temsil ediyor olması.


Hindistanlılar çok neşeli insanlar. Bir sürü şenlikleri, kutlamaları, festivalleri var. Örneğin, Holi Festivali. Bu festivale katılan insanlar, sanki dev pastel boyaların üstüne yatıp 44 saat yuvarlanmış gibi görünüyorlar çünkü festival boyunca birbirlerine renkli tozlar atıyorlar. Düşünsenize, bir festivale katılıyorsunuz, üzerinizde beyaz kıyafetleriniz var. Etrafa hayran hayran bakarken, insanlar geliyor ve üzerinize avuç avuç renkli tozlar fırlatıyorlar. Bir anda her tarafınız turuncuya, yeşile, pembeye, maviye boyanıyor. Tamam, festival zevkli ama yeni yıkanmış bembeyaz giysilerle gitmemek en iyisi.


Hindistanlıların değişik inanışları var. Mesela beyaz farelerin şans getirdiğine inanıyorlar ve bu çok İlginç. Ayrıca, inekleri kutsal sayıyorlar. Maymunlara, bengal kaplanlarına, bazı yılanlara, fillere tapıyorlar. Evet, bu da ilginç.


Hindistan, “Baharatlar Ülkesi” olarak da biliniyor. Bu ülkede çeşit çeşit baharat var. O baharatlarla pek çok yemek yapılıyor… Hint mutfağı,  genellikle yapımında bol baharat kullanılan yemeklerden oluşuyor. Tatlılar ise tarçın ağırlıklı oluyor…

Comments


bottom of page