top of page
  • Sude SAYGIN

Bir Kutup Ayısı ile Nasıl Arkadaş Olunur?

Yazar: Sude SAYGIN (11 Yaşında)     

Editör: Nahide Rana CAN (11 Yaşında)

Şef Editör: Yağmur KARACANBiliyor musun, kutup ayıları arkadaş canlısıdır. Arkadaşlarını çok severler. Hatta gerçek arkadaşlarına gizli sırlarını bile söylerler. Yoksa… Sen bilmiyor muydun? Artık biliyorsun.

Eğer gerçek bir Kutup ayısıyla dost olmak istiyorsan, bana kulak ver o zaman…


KUTUP AYILARININ GİZLİ SIRLARI

Öncelikle, kutup ayıları aslında… GÖRÜNMEZ OLABİLİRLER. Hayır, yanlış duymadın. Ama görünmez olabilmeleri için havanın kararmış olması gerekir. Görünmez olabilmelerini sağlayan şey tüylerinin yansımasıdır. Tüyleri şeffaftır, derileri ise siyahtır. Aslında bizim onları beyaz görmemizi sağlayan şey, tüylerinin ışığı yansıtmasıdır. Yani sabahları görünmez olamazlar. Bu yüzden eğer dostunla buluşacaksanız sabahları buluşun. Aksi takdirde akşam vaktinde arkadaşını bulamayabilirsin. Ayrıca onunla tanışabileceğin en iyi saatler de gündüz saatleridir.


KOŞUCU KUTUP AYILARI

Kutup ayıları çok hızlı koşarlar. Hatta hızlı bir atı bile geçebilirler. Saatte 40 km hızla koşabilirler. Onunla koşuya çıkmak oldukça eğlenceli olabilir. Sıkılınca dostunla köşe kapmaca ya da ebelemece oynayabilirsin. Belki de arkadaş olduğun kutup ayısı ileride koşucu olmak istiyor olabilir. Bence sen de dostuna destek olmak için ona idman yaptırabilirsin. Sadece arada mola vermeyi unutmayın.


BİR KUTUP AYISININ DOĞUM GÜNÜ

Eğer kutup ayısı dostun varsa ve ona sürpriz bir doğum günü yapacaksan, insanlardan farklı olan bazı noktalar var; ilk olarak dostuna pastaneden pasta almana gerek yok. Kutup ayıları balık yemeye bayılırlar. Ama mutlaka taze ve soğuk balık alınmalı. Sakın ha fırında balık yapma! Balığı güzel bir tabağa koyduktan sonra yanına bir bardak su koymaya da gerek yok. Yerken kuru kuru olur diye düşünebilirsin fakat kutup ayıları su içmez. Vücutlarındaki yağ nedeniyle su içmeleri gerekmez. Ayrıca dostunun doğum gününü dışarıda kutlayabilirsiniz. Herhangi bir mekân ayarlamana gerek kalmaz. Hava yağmurlu olsa bile. Kutup ayılarının kürkleri su geçirmez. Yani ıslanmazlar. Fakat sen ıslanabilirsin. Yanına ne olur ne olmaz diye, her ihtimale karşı yağmurluk ve şemsiye almayı unutma!


AYAKLARI İLE İLETİŞİM KURAN KUTUP AYILARI

Sana üzücü bir haberim var… Kutup ayıları telefon kullanmazlar. Çünkü onlar ayakları ile iletişim kurarlar. Bastıkları yerlere pençeleri ile koku bırakırlar. Yani kısaca dostun ile uzaktan iletişim kuramazsınız. Eğer onunla sık sık görüşmek istersen kutuplara taşınabilirsin. Hem sana da uzun bir kış tatili yerine geçer. Kış mevsimini ve karla oynamayı seviyorsan vakit kaybetmeden dostunun yanına gidebilirsin. Ama yanına çok kalın kıyafetler almayı unutma.


Evet! Artık Kutup ayılarını iyi tanıyorsun. Onlarla arkadaş olmaya hazırsın. Tabi önce bir kutup ayısı ile tanışmalısın. Sana iyi eğlenceler!

Comentários


bottom of page