top of page
  • Elif Serra KÜPELİ

Pörsümüş Salatalıklar Ve Sulanmış Domatesler

Yazar: Elif Serra KÜPELİ (9 Yaşında)

Editör: Ceylin Ravza AYDIN (13 Yaşında)

Şef Editör: Yağmur KARACANEmma çok heyecanlıydı çünkü yarın SALYANGOZ YARIŞLARI başlıyordu! Bu yarış başladığında günlerce hatta bazen aylarca bitmezdi. Bu seneki yarışta kendisi de vardı. Herkes yarış için çok çalışıyordu. Emma'nın salyangozu Mizu bütün salyangozlardan daha çok gayret etse de ertesi gün için çok stresliydi.


Emma yemeğini yerken bile heyecandan karnına ağrılar giriyordu. Uyumadan önce gidip en yakın dostu Mizu ile ertesi günü düşündüler. Kazanana ‘EN İYİ SALYANGOZ YARIŞI ŞAMPİYON KUPASI' verilecekti. Emma yatağına doğru koştu ve uyku, sohbet etmekten daha ağır bastığı için yatağına girip yattı.


Ertesi gün herkesin beklediği zaman gelip çatmıştı. Yarışın başlamasına beş dakika kala Emma, Mizu'yu sakinleştiriyordu. Beş dakikanın sonunda hakem yarışı başlattı:


3, 2, 1

 Hazır!

Veee

Başla!


Harika bir rekabet vardı, herkes çok hızlı gidiyordu. Salyangozlar ne kader hızlı olabilir, demeyin, çok da yavaş değiller. Emma yarışın uzun süreceğini bildiği için yanına beslenme de almıştı. Yarış büyük bir ormanın başından sonuna uzanıyordu. Zor olansa ormanın tamamen bitkiler ve hayvanlarla kaplı olmasıydı. Bu yıl yarış uzun sürecek gibi görünüyordu. İki saatte sadece bir kilometre gitmişlerdi.


Saatler saatleri kovaladı. Bitiş çizgisine on iki saat kala Emma acıktığını hissetti. Çantasını açtı ve kahvaltıdan aldıklarıyla bir sandviç yaptı. Gerçi salatalık ve domates biraz sulanmıştı ama sorun etmedi. Elindeki maruldan Mizu için bir yaprak kopardı. Mizu ağzındaki marulu gevelerken hızlı olmaya çalışıyordu. Hemen önlerindeki salyangoz gittikçe yavaşlıyordu, sonunda yarışmayı bırakıp pes etti.


Emma ve Mizu hâlâ devam ediyordu. Emma yavaş yavaş Mizu'nun üzerinden kaydığını hissedebiliyordu, hemen kendini düzeltti. Bitişe çok az kalmıştı, dört saat falan. Ama bir sorun vardı. Önlerinde küçük bir su birikintisi duruyordu. Emma'nın aklına bir fikir gelmişti. Hep Mizu onu taşımıştı. Hayır, hayır Emma Mizu'yu taşımayacaktı, sadece Mizu’nun boynuna tutunmak yerine kabuğuna çıkacaktı. Böylece Emma boğulmazdı ve Mizu’nun işi kolaylaşırdı. Su birikintisini geçtiklerinde önlerinde sadece bir engel kalmıştı:


HAVA ŞARTLARI!


Hava o kadar sıcaktı ki salyangozlar kızarabilirdi! Neyse ki Emma yanına su almıştı. Ne işe yarayacak demeyin! Emma müsait olduğu her zaman Mizu’yu suladı. Neredeyse herkes pes etmişti. Emma ve Mizu ile Mia ve Zoe hariç. Yani anlayacağınız iki takımdı. Sonra Mia ve Zoe elendi çünkü kendi salyangozunu değil başkasının salyangozunu kullanmış. Bunu bir teyzenin koşarak salyangozunu almaya geldiğinden anladık.


-Böylece kazanan takım: EMMA ve MİZU!


Sonunda bekledikleri o kupanın sahibi olmuşlardı. Mutlulukları gözlerinden bile belliydi…

Comments


bottom of page