top of page
  • Salih Doygun

Panda Koşusu

Yazar: Salih Doygun (10 yaş)

Editör: Emine Yaren Öcal (13 yaş)

Şef Editör: Bilge Özsoy


Merhaba arkadaşlar,

Dergimizin dördüncü sayısında bizim tatlı pandamız miyavlamaya başlamıştı. Oturduğu yerden miyavlayıp durmakla olmaz. Görüyorsunuz, iyice kilo aldı. Şimdi biraz hareket zamanı. Öncelikle ilk yazımda anlattığım gibi mBlock uygulamasını bilgisayardan açıyoruz ve pandanın bulunduğu ekranın altındaki seçeneklerden aygıtlar seçeneğine geliyoruz. Cyperpi yazan kutucuktaki X simgesine tıklayıp kapatıyoruz. Ardından seçeneklerden kuklalar kısmına geliyoruz. Şu an Panda karakterinin içindeyiz. Olaylar yerine gelin ve yeşil bayrağa tıklandığında kod bloğunu sağ tarafa sürükleyin.

Sonra 10 adım git kodunu hareket bölümünden alıyoruz. Görünüme tıklıyor ve sonraki kostüme geç kod bloğunu alıyoruz. Ardından blokları kopyalıyoruz. Bunun için sağ tarafa sürüklediğiniz kod bloklarının üzerine gelip farenizle sağ tıklamanız yeterli. Az önce seçip sürüklediğimiz kod bloklarının aynısından bir tane daha oldu. Şimdi soldaki 10 adım git’i, -10 adım git yapıyoruz.

Madem bir oyun tasarlıyoruz, hadi yeşil bayrağa tıklandığında kodları yerine sağ ok ve sol ok tuşu basılınca kodlarını koyalım.

Şimdi yukarı ok tuşu basılınca kodu, yy’i 10 değiştir kodu ve sonraki kostüme geç kodunu birleştirin. Altına 1 saniye bekle ekleyin. Son olarak yy’i -10 değiştir kodu ve sonraki kostüme geç kodunu birleştirin.

Şimdi yeşil bayrağa tıklayın ve klavyedeki oklarla pandanıza bir kısa mesafe koşusu yaptırın. Yalnız onu çok fazla yormayın. Görüşmek üzere.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page