top of page
  • Nisa Berra YEŞİLKAYA

Zürafalar Da Hatırlar

Yazar: Nisan Berra YEŞİLKAYA (10 Yaşında)

Editör:  Ayşe Erva KÜPELİ  (10 Yaşında)

Şef Editör: Yağmur KARACANElif, bu yıl 4. sınıfı bitirmiş ve eve harika bir karne getirmişti.


Okulların tatile gireceği hafta doğum günü de vardı. Annesi Şenay Hanım ve babası Mustafa Bey onun hediye olarak ne istediğini merak ediyorlardı. Akıllı saat, yeni bir bisiklet ya da mikroskop. Ama Elif isteyeceği hediyeye sömestr tatilinde “BENİM ZÜRAFAM UÇABİLİR” kitabını okuduğunda karar vermişti.


Ailesinden balkona bir zürafa almalarını istemişti. Ailesi hiç sorun etmedi. Kargodan sipariş ettikleri kutuyu bekliyorlardı. Bir hafta sonra kapılarına üzerinde ‘ÇOK ÇOK DİKKATLİ TAŞIYIN!’ yazan bir kutu gelmişti. Kutu çok büyük değildi. Zürafanın yavru olduğunu düşündü Elif. Tahmini doğruydu.


Kutudan boyu Elif kadar olan bir yavru zürafa çıktı. Zürafa küçük olduğu için babasının onu balkona çıkartması çok zor olmadı ve zürafaya Benek ismini verdi. İlk altı ay Elif Benek’i rahatça, sanki bir kedi besler gibi besleyebildi. Ama altı ayın sonunda Benek çok uzamıştı. Elif’in Benek’i beslemesi için bir merdivene ihtiyacı vardı.


Elif düşündü, taşındı ve konuşmalardaki “T” harflerini toplamaya karar verdi. Elif parkta konuşanlardan bazı “T” harflerini aldı. Yeterli “T” harfini bulmuştu. Hemen “T” harflerinden bir merdiven yapmaya başladı. İki gün sonra en alt ve en üst yerlerine marangozdan aldığı parçaları da koyarak merdive n bitirdi.


Elif, Benek’i hiç yanından ayırmıyordu sanki görünmez bir iple bağlıydı. Hatta bir gün Benek, Elif ve arkadaşı Asya parka çıktılar. Parktaki kaydırak çok kısa olduğu için Elif ve Asya Benek’in boynundan kaydılar. Her şey harika gidiyordu. Ancak bir ay sonra Benek yerinden kalkamadı, yemek yemedi ve bu nedenle zayıfladı. Mustafa Bey bir veteriner çağırdı. Veteriner beyaz önlüklü, maskeli ve gözlüklüydü. Veteriner Benek’i muayene etti. “Benek’in doğal yaşam alanına gitmesi gerek.” dedi. Annesi Benek’e göre bir uçak buldu. Benek uçağa bindirildi ve yaşam alanına gitti.


Aradan 5 yıl geçti. Benek, doğal yaşam alanında hayatına devam ediyordu. 15 yaşındaki Elif ve ailesi de onu ziyarete gittiler. Elif, Benek’i hemen tanıdı. “Anne, anne. Bu Benek değil mi?” diye sordu. Ailesi de tanıdı. Benek ile fotoğraf çekildiler. Elif, Benek ile sohbet bile etti. Anlaşılan Benek de eski arkadaşını hatırladı. Ardından Elif ve ailesi evlerine döndüler.

Comments


bottom of page