top of page
  • Hümeyra İşcan

Biri Problem mi Dedi?

Yazar: Hümeyra İşcan (10 Yaşında) Editör: Şevval Akbaba (13 Yaşında)

Şef Editör: Bilge Özsoy


Matematik hayatımızın büyük bir bölümünü kapsar. Her ne kadar zormuş gibi görünse de kolaydır. Ben matematik dersini şahsen çok severim ve öğretmenimin sorduğu soruları eğlenerek çözerim. Öğretmenimin sorduğu sorulara doğru yanıtlar vermek de ayrıca beni çok mutlu eder. Şimdi sevgili okur, “Sen bana tüm bunları neden anlattın?” diyebilirsin. İşte tam da bu konuya geldim.


Arkadaşlarım hep sorar: Hümeyra bu kadar zor soruları nasıl çözüyorsun? Ben onlara bile nasıl çözdüğümü anlatmıyorum. Çünkü problemi kendileri anlasın, yapabilsin istiyorum. Fakat sana içimden geldiği için nasıl yaptığımı anlatacağım. Açıkçası şimdi anlatacaklarımı ben söylemiyorum. Her zaman öğretmenim söyler. Anlatır durur. Ben de ondan öğrendiklerimi yani tecrübeli öğretmenimin anlattıklarını sana aktaracağım sevgili okur.


Aslında dediğim gibi matematik kolay bir derstir. Sadece sorulan soruyu iyi anlamak gerekir. En zor problemler bile o problemi anlayarak çözülmüştür. Sana küçük bir sır verirsem sevgili okur, aslında sorunun cevabı problemin içindedir. Ben problem çözmeye başlarken o an zihnimde öğrendiğimiz bütün konuları canlandırırım. Tabii ki bazen soruyla ilgili konuları hatırlamayabilirim. O anda öğretmenime soru sormaktan asla çekinmem. Sen de çekinme. Bil ki öğretmenin sen soruyu sorduğun anda seninle daha çok gurur duyacak. Çünkü öğretmenler, öğrencilerinin merak ettiği soruyu sormasını büyük bir sevinçle karşılar.


Konuları zihnimde canlandırdıktan sonra problemde benden ne istediğine bakarım. Zaten büyük bir ihtimalle istediği şey, az önce zihninde canlandırdığın konulardan biridir. Ve işte o an gelir ki problemi rahatlık ve mutluluk içinde çözersin. Bir de ek olarak problemleri eğlenceyle çözmek ve matematiği daha iyi anlamak için şu kitaplardan yararlanabilirsin:


Eğlenceli Bilgi, Sihirli Matematik

Eğlenceli Bilgi, Zekâ Bükücü Matematik

Eğlenceli Bilgi, Yazı Tura ve Olasılık Hesapları

Eğlenceli Matematik


Not: Bu metni sevgili öğretmenime armağan ediyorum.
Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page